Ogrzewanie, zarówno w mieszkaniu, domu jednorodzinnym, jak i w obiektach przemysłowych jest niezbędne, aby można było przebywać w komfortowych warunkach. Ciepło nie jest luksusem, lecz koniecznością. Bez zapewnienia ogrzewania nie mogą funkcjonować ludzie, prawidłowo nie mogą rozwijać się też zwierzęta. Bez utrzymywania odpowiedni wysokich temperatur nie będą rosnąć także rośliny, zwłaszcza te egzotyczne.
Ciepło potrzebne jest zawsze. Najlepiej, gdy jest naturalne, wynikające z ogrzewania promieniami słonecznymi. Grzejące wiosną i latem słońce sprawia, że czujemy się lepiej, mamy więcej energii. Zimą, gdy tego słońca jest mało, częściej dopada nas depresja, jesteśmy senni i mało skoncentrowani.
Energia pochodząca z promieni słonecznych coraz częściej jest wyzyskiwana jako jeden ze sposobów na tanie ogrzewanie. Co prawda, jest rozwiązaniem ekonomicznym, ale w klimacie umiarkowanym mało wydajnym, gdyż przez zaledwie kilka miesięcy słońce grzeje na tyle intensywnie, by mogło być zamieniane w energię cieplną.
Tam więc, gdzie kolektory słoneczne są niewystarczające, pojawia się konieczność znalezienia innych, alternatywnych sposobów ogrzewania. Źródeł ciepła może być wiele. Ciepło można dostarczać poprzez spalanie drzewa, węgla, poprzez zasilanie prądem, gazem czy olejem opałowym. Zdecydowana większość z tych sposobów jest bardzo droga, generuje duże opłaty związane ze zużyciem energii.
Wśród takich wszystkich materiałów energetycznych, najtańsze jest ogrzewanie za pomocą gazu. Gdy butle przy użyciu technologii gazowej podłączymy do promienników gazowych, ciepło mamy możliwość osiągać stosunkowo niskim kosztem w naprawdę krótkim czasie. Promienniki przy użyciu technologii gazowej to dziś jedne z najbardziej popularnych urządzeń grzewczych. Dzięki temu, że są mało skomplikowane w użytkowaniu i przyjazne, są na dzień obecny używane nie jedynie w biznesie, ale również przy ogrzewaniu bądź dogrzewaniu pomieszczeń w domach jednorodzinnych.
Bardzo ciekawym i tanim w eksploatacji sposobem jest połączenie płyty gazowej z promiennikami gazowymi. Sposób ten pozwala oszczędzać na zużyciu energii. Takie połączenia płyty z promiennikiem są stosowane głównie do użytku domowego - na wielkich halach produkcyjnych moc takiego systemu jest zbyt mała, aby wystarczyć do ogrzania bardzo dużych powierzchni.
Wspomniany system grzewczy ma postać promiennika gazowego, który wyglądem przypomina reflektor. Składa się ze specjalnego ekranu, wykonanego z materiałów odpornych na nagrzewanie. Najważniejsza jest tu jednak płyta ceramiczna, przez którą przechodzi promieniowanie podczerwone, generujące ciepło. Taka płyta doskonale przewodzi ciepło, nagrzewając się w krótkim czasie. Nie ogrzewa ona powietrza, bo też nie to jest zadaniem promienników gazowych.
Promienniki ogrzewają bowiem konkretne przedmioty, miejsca. Stąd też zawsze ekrany promienników kierowane są ku podłodze, aby to ją ogrzewały. W taki sposób ciepło rozchodzi się równomiernie od dołu, nie dochodzi do zjawiska przegrzewania bądź niedogrzewania się powierzchni.
Zastosowanie płyt gazowych z promiennikami podczerwieni pozwala na realne oszczędności, pod warunkiem, że zakres pracy urządzenia zostanie dopasowany do wielkości powierzchni wymagającej ogrzania. Na ogół ten typ systemu grzewczego najlepiej się sprawdza w pomieszczeniach o średniej wysokości 3,5 metra.
Promienniki gazowe z płytą ceramiczną są tanie, nie trzeba, zatem martwić się o koszty zakupu. Ich eksploatacja nie wymaga specjalnych umiejętności. Urządzenie jest proste w obsłudze.